Recent Bird Sightings

Please send records of any sightings to timm@rutlandwater.org.uk or follow us on twitter @RutandWaterNR for up to the minute updates.

See our spring migrants page for first dates of arriving migrants.

All of the below sightings are taken from our visitor sightings book at the Anglian Water Birdwatching Centre on the Egleton reserve.

September

18th September

Buff-breasted Sandpiper on Lagoon 4 briefly, then flew off high to the north. Also today – Pectoral Sandpiper, 2 Curlew Sandpipers, 11 Ringed Plovers and a Little Stint, South Arm III island.

15th September

Marsh Tit – Tree Sparrow Hide, Yellow Legged Gull – Lagoon 4, Black-tailed Godwit – Lagoon 2, Ringed Plover – Lagoon 4, Pintail – Lagoon 4, Goldeneye – Lapwing Hide, Hobby – Lapwing Hide, Greenshank – Lagoon 2, Pectoral Sandpiper – Old Hall Island, Garganey – Lagoon 1

14th September

Snipe, Buzzard, Green Sandpiper, Little Stint, Dunlin, Ringed Plover, Curlew, Greenshank, Hobby, Black-tailed Godwit, Grey Wagtail, Spotted Redshank, Bullfinch, Chiffchaff, Pectoral Sandpiper, Little Stint, Yellow Legged gull, Black Necked Grebe, Common Sandpiper, Wood Sandpiper, Ruff, Pintail, Sparrowhawk, Garganey, Wheatear, Marsh Tit

13th September

Marsh Tit, Pectoral Sandpiper, Grey Wagtail, Buzzard, Osprey

12th September

Marsh Tit, Water Rail, Garganey, Greenshank, Green Sandpiper, Marsh Harrier, Kingfisher, Common Scoter, Spotted Redshank, Pectoral Sandpiper, 2 Little Stint

11th September

Southern Hawker, Brown Hawke, Red Darter, Black-tailed Godwit, Bar-tailed Godwit, Greeenshank, Green Sandpiper, Common Sandpiper, Buzzard, Chiffchaff, Hobby, Water Rail, Water Vole, Bittern, Curlew Sandpiper, Little Stint, Dunlin

10th September

Snipe, Redshank, Jay, Black-tailed Godwit, Greeshank, Spotted Redshank, Little Grebe, Long Tailed Tit, Green Sandpiper, Ruff

9th September

Greenshank, Green Sandpiper, Marsh Tit, Snipe, Spotted Redshank, Ruff, Pintail, Resdshank

8th September

3 Curlew, Spotted Redshank, Marsh Tit, 3 Greenshank, Ruff, Common Sandpiper, 3 Marsh Harrier, Hobby, Peregrine, Water Rail, 20 Pintail, Greenshank, 80+ Goldfinches,

7th September

Spotted Redshank, Cetti’s Warbler, Ruff, Greenshank, Black-tailed Godwit, Hobby, Snipe, Sparrowhawk, Marsh Harrier juv., Peregrine, 37 Pintail, 4 Yellow Legged Gull

6th September

Green Sandpiper – Lagoon 1, Dunlin – Lagoon 1, 40+ Little Egrets across the reserve, Cetti’s Warbler – Crake Hide, Common Sandpiper – Lagoon 4, Spotted Redshank – Snipe Hide

5th September

Greenshank – Lagoon 4, Osprey –  Lagoon 2, Spotted Redshank – Crake Hide, Pintail – Lagoon 4, Kingfisher – Lagoon 3, Ruff – Shoveler Hide, Hobby – Lagoon 4, Cetti’s Warbler – Crake Hide, Marsh Harrier – Harrier Hide

4th September

Jay – Badger Hide, Yellow Wagtail – Lagoon 4, Greenshank – Lagoon 4, Ruff – Lagoon 4, Barnacle Goose – Lagoon 4, Little Ringed Plover – Lagoon 4, Common Tern – Lagoon 4, Snipe – Lagoon 3, Marsh Harrier – Lagoon 3, Kingfisher – Lagoon 2, Spotted Flycatcher – Fishponds, Sparrowhark – Lagoon 1

3rd September

Spotted Redshank – Harrier Hide, Garganey – Manton Bay, Little Gull – North Arm

2nd September

Dunlin – Lagoon 4, Garganey – lagoon 4, Ruff – Lagoon 4, Osprey – Wet Meadow, Hobby – Harrier Hide, Greenshank – Lagoon 3

1st September

Water Rail – Lagoon 3, Kingfisher – Lagoon 3, Golden Plover – Lagoon 3, Raven – lagoon 3, Cetti’s Warbler – Buzzard Hide,  Hobby – Lagoon 2

August

30th August

Kngfisher – Egleton Stream, Bullfinch – Osprey Hide, Jay – Lagoon 2, Peregrine – Wet Meadow, Pintail – Sandpiper Hide, Bittern – Lagoon 3, Black Tern – Lagoon 3, Snipe – Lagoon 1

29th August

Jay – Lagoon 2, Bittern – Lagoon 2, Hobby – Lagoon 3, Pintail – Lagoon 4, Spotted Redshank – Lagoon 4, Wheatear – Lagoon 4

27th August

Peregrine Falcon – Lax Hill, Red Kite – Reserve Entrance, Hobby – Redshank Hide, Garganey – Manton Bay, Sanderling – South Arm 1, Ringed Plover – South Arm 1, Curlew – South Arm 2

26th August

Black Tern – Lagoon 3, Black Tailed Godwit – Lagoon 4, Hobby – Lagoon 1

25th August

Kingfisher – Lagoon 1, Little Gull – Lagoon 3, Hobby – Lagoon 2, Black Necked Grebe – Buzzard Hide, Greenshank – Shoveler Hide, Water Rail – Shoveler Hide, Black Tern – Lagoon 4, Green Sandpiper – Shoveler Hide, Black Tailed Godwit – Shoveler Hide

24th August

Black Tern – Lagoon 4 and 3, Water Rail – Lagoon 3, Turnstone – Lagoon3, Black Necked Grebe – Lagoon 3, Peregrine – Lagoon 3, Snipe – Lagoon 3, Greenshank – Lagoon 4, Black Tailed Godwit – Lagoon 3

23rd August

Little Ringed Plover – Lagoon 4, Water Rail – Shoveler Hide, Greenshank – Lagoon 4, Raven – Manton Bay/South Arm 2, Wood Sandpiper – Plover Hide, Shelduck – Manton Bay/South Arm 2

22nd August

Ruff – Lagoon1 1, Green Sand – Lagoon 1, Marsh Harrier – Lagoon 3, Cettis Warbler (JUV – First for Reserve) – Lagoon 3, Raven – Lagoons, 1 and 3, Hobby – AWBC, Black Necked Grebe – Lagoon 3, Black Tern – Lagoon 3

BLACK STORK! – From AWBC – Thank you Toby Crater for this Shot

c Toby Crater

21st August

Greenshank – Green Sand – Snipe All Lagoon 1

20th August

Greenshank – Lagoon 4, Green Sandpiper – Lagoon 4, Common Sandpiper – Lagoon 4, Ruff – Laggoon 4, Snipe – Lagoon 4, Black Tailed Godwit – Lagoon 3, Hobby – Lagoon 1, Garganey – Manton Bay, Marsh Harrier – Lagoon 2, Black Necked Grebe – Buzzard Hide

19th August

4 Ruff – Snipe Hide, 32 Green Sand – Snipe Hide, Hobby – AWBC, Greenshank – Sandpiper Hide, Little Gull – AWBC, Water Rail – Lagoon 3

16th August

Hobby – Lagoon 1, Snipe – Lagoon 1, Green Sand – Lagoon 1, Little Gull – AWBC

 

July

30th July

Teal with young – Lagoon 1, 8 Dunlin – Lagoon 4, 1 Wood Sandpiper – Lagoon 3, 8 Common Sandpipers , 3 Ruff – Lagoon 3, Bittern – Lagoon 3 Pintail – Lagoon 4, Garganey – Wet Meadows

 

July 17th

Pacific Golden Plover on site! visible from Heron Hide. Also reports of Ruddy Shelduck in North Arm.

Picture from Matt Berriman

 

July 9th

 Common Sandpiper – Fishponds, 2 Ravens – Lagoon 3, Kingfisher – Lagoon 3, Curlew – Lagoon 3, Black Tern – Lagoon 3, Green Sandpiper – Lagoon 3, Greenshank – Lagoon 3

 July 7th and 8th

Little Gull (3) – Lagoon 3 and 4, 15 Wigeon – Lagoon 1, 14 Green Sandpipers – Lagoon 3, Ruff (3) – Lagoon 3, Cetti’s Warbler – Smew Hide, Yellow-legged Gull (9) – Lagoon 4, Kingfisher – Shoveler Hide

3rd July

Tufted Duck with 10 very cute young – Lagoon 1,  Red Kite, Black Tailed Godwit – Lagoon 3, Green Sandpiper – Lagoon 3, Greenshank – Lagoon 8

2nd July

Green Sandpiper – Lagoon 3, Black Tailed Godwit – Lagoon 3, Little Gull – Lagoon 3, Yellow Legged Gull – Lagoon 4, Mandarin – BFP, Teal, Ring Plover – Lagoon 4, L.R.Plover – Lagoon 4, Curlew – Lagoon 4

June

June 30th

Cettis Warbler – Osprey Hide, Osprey – Manton Bay, Green Sand – Lagoon 1

June 10th 

Little Gull – Lagoon 4, Sanderling – Lagoon 4, Dunlin – Lagoon 4, Garganey – Lagoon 3, Hobby – Lagoon 3, Snipe – Lagoon 3, Cetti’s Warbler – Buzzard Hide

June 9th

Cuckoo – Kingfisher Hide , Little Egret – Lagoon 4 , Little Ring Plover – Lagoon 4 , Yellow Legged Gull – Lagoon 4 , Garganey – Lagoon 3 , Hobby – Lagoon 3 , Green Sandpiper – Lagoon 3

June 8th

9 Black Terns – Lagoon 3, Pintail – Lagoon 3, Garganey – Lagoon 3, Green Sandpiper – Lagoon 3, Greenshank – North Arm, Hobby – Lagoon 1, Barn Owl – Lagoon 1

June 7th

7 Black Terns, 3 Garganey, 3 Little Gulls and Cetti’s Warbler, Lagoon 3; 2 Greenshanks, North Arm.

June 6th Little Gull – Lagoon 4, 4 Sanderling – Lagoon 4, Ringed Plover – Lagoon 4, Green Sandpiper – Bittern Bide, Hobby – Lagoon 3, Garden Warbler – Meadows, Garganey – Lagoon 3, Pintail – Lagoon 1

June 5th Sanderling – Lagoon 4, Garganey – Lagoon 3, Turnstone – Lagoon 4 , Ringed and Little Ringed Plover  Lagoon 4, Pintail – Lagoon 3

June 4th

Cuckoo (calling) – Badger Hide, Black Tern – Lagoon 4, Ringed Plover (7) – Lagoon 4, Little Gull – Lagoon 4, Garganey, Teal,  Pochard – Lagoon 3, Hobby – Lagoon 1

June 3rd

Turnstone – Lagoon 4

Sunday 2nd June2

Red-necked Phalaropes in Manton Bay. Best viewed from Shallow Water hide. 

May

Friday 31st May 3 Little Gulls, Avocet, and Grey Plover, Lagoon 4; Hobby and 3 Pochards, Lagoon 3; drake Goldeneye, Burley Fishponds.

Thursday 30th May 2 Little Gulls – Lagoon 4, Grey Plover – Lagoon 4, Sanderling – Lagoon 4Avocet – Lagoon 4, Shelduck (31) – Lagoon 1.

Tuesday 28th May

15 Sanderlings, 20 tundrae Ringed Plovers, 5 Dunlin, Grey Plover, Lagoon 4; 3 Little Gulls and Cuckoo, Lagoon 3; Cetti’s Warbler, Lagoon 2.

Monday 27th May

Great Northern Diver, North Arm; 3 Little Gulls, 3 Hobbies and Cetti’s Warbler, Lagoon 3.

Sunday 26th May

11 Ringed Plovers and 3 Sanderlings, Lagoon 4; drake Scaup, Lagoon 3; Kingfisher, Shallow Water hide.

Friday 17th May

Short-eared Owl, Lagoon 4/3 area.

Thursday 16th May

Temminck’s Stint on Lagoon 4 this evening; Great Northern Diver, North Arm; 3 Sanderlings, 15 Dunlin, Ruff and Turnstone, Lagoon 4; 2 Hobbies, 2 Little Gulls and Arctic Tern, Lagoon 3;  Wheatears at the Old Hall and the dam; Whinchat, Green Bank.

Wednesday 15th May

2 Grasshopper Warblers, Cuckoo, 2 Hobbies, drake Scaup and Cetti’s Warbler, Lagoon 3.

Tuesday 14th May

Drake Scaup, Lagoon 3; 70 Dunlin, 3 Sanderlings, 28 Ringed Plovers, and a Greenshank, Lagoon 4; Marsh Harrier and 2 Barn Owls, Lagoon 1.

Sunday 12th May

Grey Plover; 2 Greenshanks; 5 Sanderlings; 6 Avocets; 70 Dunlin and 20 Ringed Plovers, Lagoon 4; Great Northern Diver and 2 Common Sandpipers, North Arm; 2 Hobbies, Lagoon 3; Ruff, Lagoon 1.

Wednesday 8th May

Grey Plover, 3 Greenshanks, 2 Sanderlings and 6 Avocets, Lagoon 4; Black Tern, 2-3 Arctic Terns, Ruff and female Marsh Harrier, Lagoon 1; Cetti’s Warbler, Crake hide; 2 Turnstones, 2 Common Sandpipers and Hooded Crow (early am only) at the Dam.

 

April

Tuesday 30th April 

Cetti’s Warbler – Buzzard Hide; Red-breasted Merganser – Lagoon 1; Arctic Tern and 2 Common Sandpipers – North Arm; Ruff, Knot, 6 Avocets and 3 Wheatears – Lagoon 4; Little Gull – Lagoon 3.

Sunday 28th April

Black-tailed Godwit – Lagoon 1, Common Sandpiper – Goldeneye Hide, Garden Warbler – Heron Hide, Grasshopper Warbler – Harrier Hide, Avocet – Kingfisher Hide, Little Gull – North Arm, Grasshopper Warbler – Lagoon 2, Knot – Lagoon 2, Great Northern Diver – North Arm

Tuesday 23rd April

Wood Warbler still singing beside the Hambleton Road this morning; Arctic Tern, Lagoon 1; 11 Avocets, Lagoon 4.

Monday 22nd April

2 Ruff, 5 Avocets, 10 Dunlin, 2 Arctic Terns and 8 Ringed Plovers, Lagoon 4; Wood Warbler singing beside Hambleton Road (between turning to Tim’s cottage and the Fisherman’s track).

Sunday 21st April

Bittern, Grebe hide; 4 Arctic Terns, Whimbrel, 2 Bar-tailed Godwits and Cuckoo, North Arm; 2 Avocets, Lagoon 4; first Lesser Whitethroat of the year near Dunlin hide; 1st summer Little Gull, Lagoon 3; 1st summer Ring-billed Gull again in the Lagoon 4 roost this evening.

Saturday 20th April

Great Northern Diver, South Arm III; Red-breasted Merganser, Lagoon 1; Swift, Manton Bay; 2 Whimbrels, 2 Avocets and Grey Plover, Lagoon 4; 2 Arctic Terns, Lagoon 3.

Friday 19th April

First Grasshopper Warblers singing this morning, Lagoon 3, also Cetti’s Warbler; male Whinchat and fly-over Tree Pipit, Sailing Club Bay; Cuckoo, Lagoon 2; 60+ White Wagtails around the reservoir; Spotted Redshank and Grey Plover, Lagoon 4.

Thursday 18th April

1st summer Ring-billed Gull, 2 adult Mediterranean Gulls, Grey Plover, 12 Ringed Plovers, 16 Dunlin, 4 Avocets, 2 Common Terns, 2 Greenland Wheatears, 40+ White Wagtails, Blue-headed Wagtail and 30+ Yellow Wagtails, Lagoon 4.

Tuesday 16th April

40 White Wagtails and 65 Yellow Wagtails around the reserve; 10 Arctic Terns at the dam; total of 9 Wheatears including 6 near Berrybutts Spinney; 2 adult Mediterranean Gulls and 2 Common Sandpipers, Lagoon 4; female Scaup, Burley Fishponds; Common Sandpiper, Goldeneye hide.

Monday 15th April

Sedge Warbler, Lagoon 3; 250 Sand Martins, 8 White Wagtails, 4 Yellow Wagtails, 8 Dunlin and 4 Ringed Plovers, Lagoon 4; Redstart near Dunlin hide.

Sunday 14th April

Sandwich Tern, 4 Yellow Wagtails, 8 White Wagtails, Greenshank, 12 Dunlin, Common Sandpiper, Lagoon 4; Hobby and Great Northern Diver, North Arm, Sedge Warbler, Lagoon 3; Brent Goose at the dam; 2 Bar-tailed Godwits, Lagoon 1.

Saturday 13th April

House Martins, Sand Martins and Swallows feeding around Osprey nest in Manton Bay; 3 Little-ringed Plover and 6 Ringed Plovers, Lagoon 4.

Friday 12th April

140+ Sand Martins and 25 Swallows around the reserve; 10 Dunlin, female Smew, 6 Ringed Plovers and 5 Redshanks, Lagoon 4; 3 Golden Plovers flew over; several Willow Warblers singing around the reserve; 85 Redwings at the dam; Great Northern Diver off Lyndon centre.

Thursday 11th April

Great Northern Diver, South Arm; 2 Swallows, Old Hall

Wednesday 10th April

Long-tailed Duck, South Arm 3; 2 Ringed Plovers, North Arm; 17 Lesser Redpolls and 1 Mealy Redpoll, Normanton; Yellow Wagtail, Avocet and 4 Little-ringed Plovers, Lagoon 4; redhead Smew, Lagoon 2; 6 Bramblings and 2 Water Rails, Egleton Meadows; mixed flock of 200 Fieldfares and Redwings at Shallow Water hide.

Sunday 7th April 

Great Northern Diver, Gadwall hide; up to 5 Water Rails on Egleton Meadows (great views!); up to 5 Bramblings around Egleton Meadows; 6 Ringed Plovers, 1 Little-ringed Plover, 4 Dunlin, 1 Curlew, 5 Redshank, 6 Oystercatchers, 20 Sand Martins and 4 Swallows, Lagoon 4; female Scaup and 10 Snipe, Lagoon 3.

Saturday 6th April 

6 Kittiwakes at the Dam; Great Northern Diver, North Arm; Bittern and drake and 2 redhead Smew, Lagoon 3.

Wednesday 3rd April

Long-tailed Duck – North Arm, Chiffchaff – Mallard Hide, Redpoll – AWBC, Sand Martin – Whitwell, House Martin – Whitwell, Red Kite – N.Arm, Sparrow Hawk – Manton, Water Rail – Stream

Tuesday 2nd April

Hawfinch made a return today – Redshank Hide, Jack Snipe – Lagoon 3, Smew – Lagoon 3, Water Rail – Meadows, Redpoll – AWBC, Long-tailed Duck – N Arm, Whooper Swan – N Arm, L.R Plover – N Arm, Dunlin – N Arm, Chiffchaff – Whitwell

Monday 1st April

Chiffchaff – Harrier Hide, Snipe – Harrier Hide, Redpoll – AWBC, Hawfinch – Crake Hide, Siskin – Redshank Hide, Ringed Plover – Sandpiper Hide, Barn Owl – AWBC, Black Necked Grebe – North Arm

 

March

Saturday 30th March

Great Northern Diver, Whitwell; Grey Plover, North Arm; Woodcock, Barnsdale Wood; drake and redhead Smew, Lagoon 3; 2 Ospreys, Manton Bay.

 

Friday 29th March

Up to 5 Bramblings, Egleton meadows; drake and redhead Smew, Lagoon 3; 44 Curlews, Lagoon 4; Little-ringed Plover, North Arm.

 

Thursday  28th  March

Pintail –Lagoon 1, Red 3 Water Rail –Meadows, Snipe– Lapwing Hide, 9 Curlew – Lagoon 1, 2 Common Crane – Flying north over Lagoon 3, 2 Kingfisher– Lagoon 3, Cettis Warbler (calling) – Bittern Hide, Barn Owl – Lagoon 1, 2 Smew–Lagoon 3, 2 Hawfinch – Lagoon 2/4 area.

 

Wednesday 27th  March

Barn Owl – Lagoon 1, Bittern – Bittern Hide, 3 Ringed Plover– North Arm, Redshank– North Arm, Pintail– Lagoon 1, 2 Brambling– Egleton Meadows, Peregrine – Meadows.

 

Tuesday 26th  March

Great Northern Diver – Normanton, Red Breasted Merganser – Dam, 2 Mandarin – Fishing Harbour, 7 Dunlin – North Arm, 3 Red Kite – Dam, 2 Smew– Lagoon 3, 12 Curlew – Lagoon 4, Green Sandpiper – Lagoon 2.

 

Monday 25th March

Red Kite – Lagoon 2, Goosander – Lagoon 1, Red Head Smew – Lagoon 2,  8 Curlew – Lagoon 1

 

Sunday 24th March

Barn Owl – Lagoon 1, Osprey – Manton Bay, Red Head Smew – Lagoon 2, Curlew – Lagoon 2

 

Saturday 23rd March

Osprey – Manton Bay, 2 Barnacle Geese – Lagoon 1, Red Head Smew – Lagoon 1

 

Friday 22nd March

4 Curlew – AWBC

Thursday 21st March

Osprey – Manton Bay, 4 Cranes – Flying North, Water Rail – Wet Meadow, Yellow Leg Gull – Lagoon 1, Barn Owl – Lagoon 1,Short Eared Owl – Sandpiper Hide

Tuesday 19th March

Sand Martin -Lagoon 4, Wheatear - Dam, Barn Owl – Lax Hill, Brent Goose – Dam, 3pr Mandarin Ducks - Fishing Lodge, Whooper Swan – North Arm, Slavonian Grebe, Black Necked Grebe, Long Tailed Duck, Red Breasted Merganser, Kittiwake - North Arm

Monday 18th March

Still no let up in the cold weather, Sand Martin – Lagoon 4, Green Sandpiper – Lagoon 4, Snipe – Lagoon 3 and a Chiffchaff – Fieldfare hide.

Sunday 17th March

Sand Martin – Lagoon 4, Osprey – Back at Site B, Bittern – Lagoon 3, 360 Goldeneye’s at roost on North Arm, Oystercatcher – Old Hall, Chiffchaff – Fieldfare Hide

Friday 15th March

1 Stonechat, 5 Scaup on Lagoon 3, a feast for the eyes made up of Long-Tailed Duck, Slavonian Grebe, Black-Necked Grebe, Red Breasted Merganser and Whooper Swan on the North Arm and 1 Kittiwake over South Arm 3

Thursday 14th March

Two Grebes doing a courtship dance on lagoon 1, Two Nuthatch’s on Lax Hill, 10 Curlew in Manton Bay, 6 Smew on Lagoon 3, Red Kite and Buzzard soaring over the Dam and winter Whooper Swans on North Arm

Wednesday 13th March

Still 15 Whooper Swans in the North Arm early am; 6 Smew and female Scaup, Lagoon 2; Darke Scaup and 2 redhead Smew, Lagoon 3.

Tuesday 12th March

Good numbers of Whooper Swans moving today – with four different groups of 15, 23, 18 and 11. 6 Smew, Lagoon 2; 2 Bitterns, Lagoon 3; Black-tailed Godwit, Lagoon 4.

Monday 11th March

Avocet and Black-tailed Godwit, Lagoon 4.

Saturday 9th March

Little Egret – Lagoon 3, 2 Oystercatcher – Lagoon 1, Kingfisher – Smew Hide, 2 Curlew – Mallard Hide, 6 Scaup – Lagoon 3, 10 Smew – Lagoon 3, 4 Green Sandpiper – Lagoon 3, Red Breasted Merganser – North Arm

Friday 8th March 

Little Owl – Meadows, Brambling – Meadows, Water Rail – Lagoon 3, Cetti’s Warbler – Lagoon3, Scaup – Lagoon 3, Redshank – Lagoon 3, 4 Green Sandpiper – Lagoon 3.

Thursday 7th March

Little Egret – Centre, Oystercatcher – Lagoon 1, Kingfisher – Crake hide, Hawfinch – Winter Trail, Scaup – Lagoon 3, Smew – Lagoon 3, Green Sandpiper – Lagoon 3, Goosander – Lagoon 3

Tuesday 5th March

3 Bitterns in the Lagoon 3 reedbed this evening, also 10 Smew,  7 Scaup, drake Red-crested Pochard and 3 Green Sandpipers; Long-tailed Duck and 27 Dunlin, North Arm; 6 Curlews, South Arm II.

Monday 4th March

Bittern, 6 Smew, 4 Scaup, 2 Redshank, 8 Snipe, Lagoon 3; 11 Curlews, Snipe hide.

Sunday 3rd March

9 Smew, 5 Scaup and 4 Green Sandpipers, Lagoon 3; 5 Goosanders, Lagoon 2; Cetti’s Warbler, near Shoveler hide.

Saturday 2nd March

9 Smew, 5 Scaup, Lagoon 3; Hawfinch near Redhsank hide; 2 Ravens, 27 Dunlin, Ringed Plover and Redshank, North Arm.

Friday 1st March

10 Smew and 2 Scaup, Lagoon 3; 3 Scaup, Lagoon 1; 1 Scaup, Lagoon 2; 18 Dunlin, Lagoon 4; Brambling, Egleton Meadows; adult Kittiwake, the Dam; Slavonian Grebe, Black-necked Grebe and Great Northern Diver, North Arm.

February

Thursday 28th February

Slavonian and Black-necked Grebes, North Arm; 3 drake and 4 redhead Smew, lagoon 3; Peregrine over Lagoon 1.

Wednesday 27th  February

Slavonian Grebe– North Arm

Sanderling – North Arm

Black-necked Grebe – North Arm

Scaup – Lagoon 2

Smew– Lagoon 2

Snipe – Lagoon 3

Red Kite – Lagoon 3

Water Rail – Lagoon 2

Thursday 21st February

Long-tailed Duck, Black-necked Grebe, Slavonian Grebe, 6 Ringed Plovers and 7 Dunlin, North Arm; 200 Fieldfares at the Dam; 4 drake and 6 redhead Smew, Lagoon 3.

Wednesday 20th February

Great Northern Diver, the Dam; Slavonian and Black-necked Grebes, North Arm; 35 Whooper Swans flew over North Arm.

Tuesday 19th February

6 Ringed Plovers – Lagoon 4, 10 Smew – Lagoon 3, RCP – Lagoon 3, 20 Snipe – Lagoon 3, Lesser Redpoll – Osprey Hide, G.N.Diver – Dam, Yellow Legged Gull – Dam, Water Rail – Egelton Meadows, Tree Sparrow – Egelton Meadows, Black-necked Grebe – North Arm, Slav Grebe – North Arm.

Monday 18th February

3 drake and 6 redhead Smew and 21 Snipe, Lagoon 3; Peregrine and 3 Ringed Plovers, Lagoon 4.

Sunday 17th February

2 Bitterns, 3 drake and 6 redhead Smew and female Scaup, Lagoon 3; Red-breasted Merganser and Long-tailed Duck, North Arm; Hawfinch and Brambling, Egleton Meadows; Great-northern Diver, the Dam; 1st winter Glaucous Gull on Lagoon 4 roost; 13 Buzzards over Burley Wood.

Thursday 14th February

Ringed Plover – Lag 4, Bittern – Lag 3, Brambling – Badger Hide, Tree Sparrow – Badger Hide, Smew – Lag 2, Pintail – AWBC, Goosander – Lag 1

Wednesday 13th February

Bittern – Lagoon 3, Smew – drake on Lagoon 3, Barn Owl – 2 around Lagoon 1, Siskin – Birdwatching Centre Feeders, Redpoll – Birdwatching Centre Feeders, Dunlin – 6 in North Arm

Monday 11th February

Great Northern Diver – Dam Red Necked Grebe – Dam

Sunday  10th February

Great Northern Diver – Dam, Smew, Goosander & Bittern – Lagoon 3, Hawfinch – Near Redshank hide, Slavonian Grebe – Harrier hide, Brambling – Near Badger hide, Water Rail – Wet meadow

Friday 8th February

Adult Iceland Gull in the Lagoon 4 roost this evening; Slavonian Grebe, Lapwing hide; Hawfinch, near Buzzard hide; Great Northern Diver, Whitwell.

Saturday 2nd February

Long-tailed Duck – North Arm; Smew and 3 Red-head, Snipe, Goldeneye – Lagoon 3; Reed Bunting, Redwing, Song Thrush – Badger Hide; Bittern – Lagoon 3; 2 Oystercatcher and Dunlin – Lagoon 3; Hawfinch, Brambling – meadows; Siskins, Redpoll, Water Rail – Redshank Hide

Friday February 1st 

Slavonian Grebe – North Arm; Smew – Shoveler Hide; Little Egrets – South Arm 2; Red-breasted Merganser – South Arm 2; Scaup – Fishponds

January

Wednesday 30th January

Drake Green-winged Teal, Burley Fishponds; Hawfinch, near Badger hide; 25 Goosanders at roost on Lagoon 1; Long-tailed Duck, North Arm; Drake and 7 redhead Smew, Lagoon 3; Brambling, Egleton car park; Stonechat, Birdwatching Centre.

Friday 25th January 2013

Apologies for the lack of updates over the past week. most of the Lagoons frozen and very few customers reporting birds

Goldcrest – AWBC, Siskin – Gadwall Hide, Redpoll – Gadwall Hide, Barn Owl – AWBC, Woodcock – Browns Island, Common Scoter – Gadwall Hide, Water Rail – Crake Hide, Snipe – Crake Hide, Goosander – Crake Hide, Smew – Lagoon 3

Thursday 17th January

Bittern – Lagoon 3, Smew (3 male, 4 female)– Buzzard Hide, Bullfinch – Redshank Hide,  Stonechat – Lagoon 1

Wednesday 16th January

Redpoll – Path to lagoons, Water Rail– Mallard Hide,

Tuesday 15th January

Hen Harrier (male) – Centre, Stonechat – Lagoon 1, Fieldfare– Lax Hill, Redwing – Lax Hill, Smew – Lagoon 4, Goosander – Lapwing Hide

Monday 14th January

Kingfishers (x2) – Bridge at Badger Hide, Snipe – Lagoon 2

Sunday 13th January

Snipe – Lagoon 3, Whooper Swans – Lagoon 4, Peregrine – Lagoon 4, Smew – Lagoon 3, Goosander – Lagoon 1, Siskin – Redshank Hide, Stonechat – Lagoon 1

Saturday 12th January

Slavonian Grebe – North Arm , Scaup – Old Hall

Friday 11th January 
Barn Owl – AWBC, Goosander – Lagoon 4, 7 SMew – Lagoon 3, Pintail – Lagoon 3, Green Snadpiper - Lagoon 3, 6 Curlew – Goldeneye Hide,  2 Scaup – South Arm I, Yellow Legged Gull – Dam, 15 Siskin – Fieldfare Hide, 2 Hawfinch – Meadows, Common Scoter – South Arm II, Bittern – LAgoon 3,

Wednesday 9th January

Scaup – South Arm II, Buzzard – Redshank HIde, Stonechat – Redshank Hide, Water Rail – Bridge near Badger Hide, Tree Creeper – Meadows,

Tuesday 8th January

A great day for sightings – Jay – Badger Hide, Green Sandpiper – Lagoon 2, Bittern – Lagoon 3, Smew – Lagoon 3, Pintail – Lagoon 3, Snipe – Lagoon 3, Meadow Pipit – Lagoon 4, Waxwing – Harrier Hide, G.N. Diver – North Arm, Long Tailed Duck – North arm, Madarin – Normanton, Yellow Leg Gull – Dam

Friday 4th January 

6 Curlew – Lagoon 1, Buzzard – Lagoon 1, 7 Barnacle Geese – North Arm, Goosander – North Arm, Slavonian Grebe – South Arm, Black Neck Grebe – Sailing Club, Red Breasted Merganser – South Arm, Long Tailed Duck – North Arm, Stonechat – Lagoon 1, Smew – Lagoon 3

Thursday 3rd January

A nice day with good light today made sightings both numerous and excellent.
Bittern – Lagoon 3, Snipe – Lagoon 3, Red Head Smew – Lagoon 3, Water Rail – Lagoon 3, Pink Footed Geese – Winter Trail, Black Neck Grebe – Sailing Club, Long-Tailed Duck – North Arm

Wednesday 2nd Janury

Slavonian Grebe – Old Hall, Long – Tailed Duck – North Arm Not much reported today, however we had very few visitors!

Tuesday 1st January
A great selection of winter birds, to get the new year off to  a good start:

Slavonian Grebe, Hambleton Peninsular; Black-necked Grebe and drake Scaup, Edith Weston; Long-tailed Duck, North Arm; Hawfinch, Egleton meadows; Stonechat, Birdwatching Centre; 3 redhead Smew, pair of Red-crested Pochard and 21 Snipe,  Lagoon 3; Red-breasted Merganser, Wigeon hide; 5 Curlew, Goldeneye hide; 35 Dunlin in Manton Bay

 

December

Thursday 27th December

6 redhead Smew, Lagoon 3; Peregrine, Lagoon 4; 15 Goosanders, Lagoon 1.

Friday 21st December

Peregrine, Lagoon 4; Slavonian Grebe and Red-breasted Merganser, South Arm III; Black-necked Grebe, Edith Weston; Scaup, South Arm I; Grey Plover, flew over Normanton; Raven, Lax Hill; 18 Goosanders, Lagoon 1.

Wednesday 19th December

Peregrine, Lagoon 4 and then over Lax Hill; Long-tailed Duck, North Arm; Red-breasted Merganser, Old Hall; 5 Curlews, Lagoon 1.

Tuesday 18th December

Hawfinch, Egleton car park; Stonechat, Birdwatching Centre, Long-tailed Duck and Great Northern Diver, North Arm; Black-necked Grebe, Edith Weston; 6 redhead Smew, Lagoon 3; 19 Goosanders at roost on Lagoon 1 .

Sunday 16th December

Pair Goosander – Lagoon 1, Peregrine – Lagoon 4, Smew – (redhead) – Lagoon 3, RCP – Lagoon 3, Redshank – Lagoon 3, Black-necked Grebe – Sailing Club

Saturday 15th December

Stonechats x 2 – Harrier Hide, Red-crested Pochard – Lag 3, Smew– Lag 3, Barn Owl – Dunlin Hide, Kingfisher x 2 – Buzzard Hide, Curlew x 3– Snipe Hide

Thursday 13th December

Very cold all day – with all lagoons frozen over. Still plenty of birds on the main water, including 2 redhead Smew at Crake hide.

Wednesday 12th December

Long-tailed Duck, 20 Dunlin and a Chiffcahff, North Arm; Peregrine, Lagoon 4; 4 redhead Smew and a Green Sandpiper, Lagoon 3.

Tuesday 11th December

Cold and gloomy today but it was great news that the drake Ring-necked Duck that was seen earlier in the winter has returned to Burley Fishponds. Also today:  Smew – Lagoon 3, 30 Siskins – Lagoon 2, 1 Ruff – Lagoon 3. No sign of Hawfinch.

Monday 10th December

Bittern and 2 redhead Smew, Lagoon 3; 6 Goosanders, Lagoon 1.

Sunday 9th December

Hawfinch,Egleton car park all day; Long-tailed Duck, Common Scoter and 2 Scaup, North Arm

Saturday 8th December

Hawfinch, Egleton car park; Great Northern Diver, Whitwell; 5 redhead Smew and a Ruff, Lagoon 3; 1st winter Glaucous Gull flew over Lagoon 3 late afternoon.

Friday 7th December

Hawfinch – AWBC Car Park, Marsh Tit – Robin Hide, Ruff – Goldeneye Hide, Water Rail – Buzzard Hide, Smew – Lagoon 3

Thursday 6th December

Bittern, Lagoon 3; 2 redhead Smew, Lapwing hide; 2 Caspian Gulls, Lagoon 4; 20 Dunlin, Manton Bay.

Wednesday 5th December

Hawfinch again showing well in the AWBC car park for most of the day; 3 redhead Smew, Bittern and a Ruff, Lagoon 3; Long-tailed Duck and female Common Scoter, North Arm. Adult Glaucous Gull and 7 Caspian Gulls, Lagoon 4; 10 Pink-footed Geese flew over Lagoon 3.

Hawfinch in AWBC car park, photo by Martin Basson

Tuesday 4th December

Smew – Lagoon 3, Goosander – Lagoon 1, Scaup – Fishponds, Common Scoter – North Arm, Hawfinch – AWBC

Monday 3rd December

Hawfinch showing well in the AWBC car park; 3 Goosander (2 male 1 female) on Lagoon 1; male Smew on Fishponds and a pair of Smews on Lagoon 3; Peregrine on lagoon 4 is becoming a regular sight.

Sunday 2nd December

3 Bitterns in Lagoon 3 reedbed this evening – the most of the winter so far; male and redhead Smew again on Lagoon 3 with 2 Cetti’s Warblers caught and ringed nearby; Long-tailed Duck and female Common Scoter, North  Arm; 2 Scaup, Burley Fishponds; no sign of the Hawfinch today.

Saturday 1st December

Hawfinch near Redshank hide; male and redhead Smew, Lagoon 3; Willow Tit, Robin hide; Long-tailed Duck and 2 Common Scoters, North Arm; Red-breasted Merganser, Old Hall; Peregrine, Lagoon 4.

 

 

November

 

Friday 30th November 

Hawfinch again in Egleton car park; Long-tailed Duck and Slavonian Grebe, Old Hall; female Red-breasted Merganser, Lagoon 1; male and redhead Smew, Lagoon 3.

Thursday 29th November

2 Hawfinches between Birdwatching Centre and Mallard hide and another (perhaps a third bird) in the car park nearby; Slavonian Grebe, Old Hall; adult Glaucous Gull, Lagoon 4.

Hawfinch 29th November – photo: Brian Nicholls

Wednesday 28th November

2 Bitterns, Lagoon 3; 2 female Common Scoters and drake Scaup, North Arm, 3 Ravens over North Arm.

Tuesday 27th November

Redhead Smew, Lagoon 2.

Monday 26th November

Long-tailed Duck and drake Scaup, North Arm; Bittern and Jack Snipe, Lagoon 3. 2 female Red-breasted Mergansers and a female Common Scoter, South Arm III.

Sunday 25th November

Bittern – Lagoon 3; Smew – redhead on Lagoon 3

Saturday 24th November

Little Gull – Lagoon 1; Scaup – Lagoon 2; Green Sandpiper – 3 on Lagoon 3; Ruff – Lagoon 3; Kingfisher – Lagoon 3; Dunlin – 25 on Lagoon 3

Friday 23rd November

Bittern, 3 Green Sandpipers and a Ruff – Lagoon 3, Stonechat - Mallard hide.

Thursday 22nd November

First Smew of the winter – a redhead on Lagoon 2. Rock Pipit – Lagoon 4, Peregrine – Lagoon 4, Kingfisher – Smew Hide, Little Gull – South Arm III.

Wednesday 21st November

12 Goosanders, Lagoon 1; Great Northern Diver, Normanton Church; Scaup, Lagoon 3.

Monday 19th November

6 Waxwings near Robin hide; Great Northern Diver, Normanton Church.

Sunday 18th November

Curlew - Lagoon 1, Stonechat, 4 Redpolls – Lagoon 1, Snipe (28), Water Rail, RCP – Lagoon 3, Goosander – Burley Fishponds, GN Diver – Normaton Church, Black-necked Grebe, Long Tailed Duck – Barnsdale, Scaup, Pintail, Bittern Lagoon 3

Saturday 17th November

Goldcrest – AWBC, Redshank, Ruff, Green Sandpiper, RCP, Snipe – Lagoon 3, Great Northen Diver – Normanton, Scaup – Old Hall, Black Necked Grebe – Fish Ponds, Peregrine – AWBC, Bittern, Water Rail – lagoon 3, Curlew – Wet Meadows

Friday 16th November

Great Northern Diver – Normanton Church, Red-crested Pochard – 4 on Lagoon 3.

Great Northern Diver (photo by Rod Baker)

Thursday 15th November

Adult Glaucous Gull – South Arm III roost, 3 Caspian Gulls – Lagoon 4 , Bittern – Lagoon 3. Great Northern Diver – Normanton Church.

Tuesday 13th November

Adult Glaucous Gull - Lagoon 4, Bittern - Lagoon 3, Black-necked Grebe – North Arm, Scaup (3) – Burley Fishponds, Goosander (3) – North Arm, Bramblings (4) – Burley Fishponds, Red Breasted Merganser, Common Scoter, Longtailed Duck – Old Hall, Rock Pipit – Dam, Curlew (7) – Goldeneye Hide,  RCP, Ruff, Redshank, Green Snadpiper – Lagoon 3, Stonechat – Lagoon 1

Monday 12th November

Red Breasted Merganser (male) - SA3

Brambling - Fieldfare hide

Long Tailed Duck – Old Hall

Black Necked Grebe – North Arm

Scaup – North Arm

Sunday 11th November

Bittern – Lagoon 3

Long-tailed Duck – South Arm III (near Old Hall)

Black-necked Grebe – Burley Fishponds

Scaup – 2 on Burley Fishponds

 

Saturday 10th November

Waxwing – 2 in the car park at 5pm

Goosander– on Lagoon 1

Little Gull – North Arm

Black-necked Grebe – Burley Fishponds

Stonechat– Harrier Hide

Bittern – Lagoon 3

Barn Owl – Lagoon 1

 

Friday 9th November

Glaucous Gull – 3rd winter on Lagoon 4 (roost)

Common Scoter – female on South Arm I

Red-breasted Merganser – female on South Arm III

Scaup – 3 on Burley Fishponds

Black-necked Grebe – Burley Fishponds and Lyndon

Black-tailed Godwit – Lagoon 3

Snipe – 38 on Lagoon 3

Redshank – 14 on Lagoon 3

Red-crested Pochard – 4 on Lagoon 3

 

Thursday 8th November

Common Scoter – 6 in the North Arm

Peregrine – Lagoon 4

Brambling – 3 on approach to Fieldfare hide

Stonechat – Snipe hide

Black-necked Grebe – Burley Fishponds

 

7th November

Glaucous Gull – 3rd winter on Lagoon 4

Bittern – Lagoon 3

Red-crested Pochard – 2 males and female on Lagoon 3

Whooper Swan – 3 on Lagoon 4 and then over Lagoon 3

Brambling – 5 near Fishponds Cottage

Scaup – 3 on Burley Fishponds

Black-necked Grebe – 1 on Burley Fishpinds and 1 in Manton Bay

Common Scoter – 3 in North Arm

Red-breasted Merganser – 1 in North Arm and 1 in South Arm III

 

6th November

Glaucous Gull – 3rd winter on Lagoon 4

Red-breasted Merganser – female on South Arm 3

Black-necked Grebe – North Arm and Manton Bay

Scaup – 2 on Burley Fishponds

Brambling – Robin hide

5th November – Peregrine, Raven (x2), Water Rail, Snipe (25), Green Sandpiper, Ruff, RCP, Little Gull, Dunlin, Red Kite, Black Necked Grebe, Brambling.

4th November – 4 Otters

3rd November – Black Necked Grebe, Little Gull, PRCP, Scaup, Green Sandpiper, Pintail, Goldeneye, Goosander

2nd November – Golden Plover, Goosnader, Buzzard, Pintail, Ring Necked Duck

1st November – Pintail, Goosander, Redshank, Green Sandpiper, Common Snipe, Redpoll, Stone Chat, Barn Owl, Little Gull, Scaup

October

31st October - Black Necked Grebe, Red Kite, Buzzard, Dunlin, Ruff, Sparrowhawk, Goosander,Jack Snipe,Common Snipe, Redshank, Green Sandpiper, Ruff, RCP, Goldeneye

30th October - Blacknecked Grebe, Goldeneye, Goldcrest, Greensand, Redshank, Scaup, Snipe, Redwing, Meadow Pipit, Swallow, Little Grebe, Goosander, Kestrel, Ruff, Stonechat, Golden Plover, Reed Bunting, Redshank, Kingfisher, Whooper Swans, Snipe

May

30th May – 11 Tundra Ringed Plovers, Lagoon 4; juv Grey Wagtail, Burley Fishponds

29th MayShort-eared Owl, Snipe hide; Little Stint and 2 Curlews, Lagoon 4; Drake Mandarin, Burley Fishponds; Hobby, Lagoon 3.

28th MayWood Sandpiper, Snipe hide; Little Stint, 2 Greenshanks and Sanderling, Lagoon 4; Black-tailed Godwit, Lagoon 1.

27th May – Female Marsh Harrier, Waderscrape hide; 3 Hobbies, Lagoon 3.

26th May – Greenshank; Redshank(10); Black Tern; Hobby; Sanderling; Turtle Dove; Bar-tailed Godwit; Garden Warbler.

25th May – Little Egret(3).

24th May – Little Stint; Dunlin(2); Tundra Ringed Plover(2).

23rd May – Avocet; Peregrine Falcon; Whimbrel; Greenshank; Little Ringed Plover.

22nd May – Garden Warbler(2); Mistle Thrush; Chiffchaff; Blackcap; Sand Martin; Swift; Common Tern; Avocet(3); Redshank; Buzzard; Cuckoo; Bullfinch; Sedge Warbler; Long-tailed Tit; Wheatear; Mandarin; Dunlin(2); Avocet.

21st May – Shoveler; Sedge Warbler; Bullfinch; Garden Warbler.

20th May - Sanderling; Dunlin(10); Avocet(10); Oystercatcher; Little Ringed Plover; Ringed Plover; Redshank.

19th May – Starling; Oystercatcher(3); Turnstone(12); Ringed Plover; Dunlin(13); Wigeon; Garden Warbler; Sanderling; Avocet; Short-eared Owl; Great Crested Grebe(2).

18th May – Goldeneye; Wheatear; Sanderling(3); Dunlin(5); Tundra Ringed Plover(10); Hobby(3); Black-tailed Godwit; Wigeon(4); Curlew; Greenshank; Redshank.

17th May - Turtle Dove; Nightingale; Osprey; Yellow Wagtail; Lesser Whitethroat; Short-eared Owl; Oystercatcher.

16th May - Hobby; Spotted Flycatcher; Cuckoo.

15th May – Mediterranean Gull; Turnstone; Tundra Ringed Plover(14+); Dunlin(16); Black-tailed Godwit.

14th May – Tundra Ringed Plovers(52); Sanderling(4); Dunlin(20); Black-tailed Godwit; Dunlin; Short-eared owl; Ringed Plover. First brood Avocets hatched

13th May – 2 Temminck’s Stints; Little Gull; Hobby.

11th May – Ringed Plover; Sanderling; Dunlin; Turnstone; Common Tern; Common Sandpiper; Little Egret.

10th May - Turnstone; Dunlin; Hobby; Sanderling.

9th May – Avocet; Little Egret; Osprey; Mistle Thrush; Dunlin; Sanderling.

5th May - Savis Warbler; Dunlin(4); Turnstone; Little Gull(7); Black Tern; Arctic Tern(10); Pintail; Turtle Dove; Wheatear(2); Short-eared Owl; Yellow Wagtail; White Wagtail(2); Hobby; Cuckoo; Black-tailed Godwit; Garden Warbler; Whitethroat.

4th May - Savis Warbler; Curlew Sandpiper; Whimbrel(2); Dunlin(8); Turnstone; Mediterranean Gull; Little Gull; Black Tern; Common Tern; Arctic Tern; Common Gull; Turtle Dove(2); Greenland Wheatear(8); Goldeneye; Swift(200+); Common Sandpiper(2).

3rd May – Wheatear; Sanderling; Black Tern; Osprey; Little Gull(3); Mediterranean Gull; Swift; Ringed Plover; Kingfisher.

2nd May -  Wheatear(8); Whimbrel(3); Whinchat; Greenland Wheatear(7); Hobby; Whitethroat.

April

BANK HOLIDAY SIGHTINGS UP TO 10am Monday 9th April – Goldeneye, Ringed Plover, Avocet, Sedge Warbler, Snipe, Blackcap, Chiffchaff, Song Thrush, Mistle Thrush, Oystercatcher, Ruff, Redshank, Buzzard, Willow Warbler, Curlew, Mandarin, Green Sandpiper, Wheatear, Common Gull, Osprey, Garganey and Yellow Wagtail.

5th April -  Yellow Wagtail, Avocet, Ruff, Short Eared Owl, Barn Owl.

4th April  – Sand Martin, Swallows, Scaup, Avocets, Little Grebe, Short Eared Owl.

3rd April  – Swallows, Long Tailed Duck, Peregrine, Willow Warbler, Yellow Wagtail.

2nd April  -  LRP, Ringed Plover, Avocet, Ruff, Redshank, Curlew, Blackcap, Snipe, Black-tailed Godwitl, Scaup.

 1st April-  Willow Warbler, LRP, Dunlin, Osprey.

March

26th March  - Long Tailed duck, Short Eared Owl, Chiffchaff, Green Woodpecker, Snadmartin, Tree Creeper, Jay, Snipe, Redshank, Spotted Redshank, Swallow.

25th March  – Blackcap (male), Snipe, Ruff, Redshank, Ringed Plover, Osprey, Green Sandpiper, Curlew, Blacktailed Godwit, Sandmartin.

24th March  – Chiffchaff, Oystercatcher, Ruff, Greensand, Redshank, Red Kite, Golden Plover, Curlew, Short Eared Owl.

23rd March – Little Grebe, Chiffchaff, Ringed Plover, Fieldfare, Willow Tit, Long Tailed Duck, Ruff, Redshank, Snipe.

22nd March  – Marsh Harrier, Curlew, Bar Tailed Godwit.

9th March  – Chiffchaff, Sand Martin, Smew, Short Eared Owls (2).

8th March  – Kingfisher, Little Egret, Saprrowhawk, Redwing, Redkite, Water Rail, Green Sandpiper, Redpoll, Ringed Plover, Curlew.

7th March  – Snipe, Little Egret, Stonechat, Green Sandpiper, Oyster Catcher, Pintail, Fieldfare.

February

29th February- Bewick Swan (4); Little Egret; Goosander (2); Avocet (2); Dunlin (78); Smew (4); Ringed Plover (2); Curlew; Oystercatcher (5); Black Tailed Godwit; Nuthatch; Redshank (3); Green Sandpiper; Scaup.

28th February- Smew (5); Green Sandpiper (3); Bittern; Dunlin (76); Ruff (5); Black Tailed Godwit; Shelduck (32); Bewick Swan (4); Fieldfare (370); Yellow Legged Gull; Short Eared Owl (2); Barn Owl.

27th February-  Redshank (2); Ruff; Bewick Swan (4); Green Sandpiper; Water Rail (3); Kingfisher; Smew (9); Short Eared Owl.

26th February- Dunlin (56);  Ruff (2); Smew (10).

25th February- Bullfinch (2); Oystercatcher; Reed Bunting; Scaup; Ringed Plover(2); Green Woodpecker; Dunlin(11); Smew (9); Red Kite;  Goosander; Green Sandpiper (6); Little Egret.

24th February- Bittern; Water Rail; Oystercatcher(2); Scaup;  Smew; Red Kite(2); Green Sandpiper(3); Little Egret; Yellow-legged Gull; Fieldfare(97).

23rd February- Bittern(2); Bewicks Swan(4); Oystercatcher(2); Scaup(6);  Smew(10); Ringed Plover(2); Green Sandpiper (2); Ruff; Tree Sparrow.

22nd February- Mandarin; Bewicks Swan(4); Dunlin (44); Golden Plover(12); Red Kite;  Smew(9); Buzzard; Ringed Plover(2); Green Sandpiper (2); Redshank(2); Little Egret.

21st February- Bewicks Swan(4); Scaup;  Smew(8); Ringed Plover(4); Green Sandpiper (2); Black-tailed Godwit.

2oth February- Bittern(2); Bewicks Swan(4); Smew(2); Redwing; Green Sandpiper.

19th February- Ruff; Short-eared Owl; Curlew(2); Dunlin(10);  Bewicks Swan(4); Oystercatcher; Scaup(13);  Smew(7); Ringed Plover(2); Green Sandpiper; Redshank; ~Red Kite(2); Peregrine; Water Rail; Black-tailed Godwit.

18th February- Oystercatcher; Ringed Plover(6); Scaup(6); Green Sandpiper (3); Bewick Swan (4); Smew (9); Little Egret (8).

17th February- Mistle Thrush; Bullfinch (2); Song thrush (3); Long-tailed Tit; Scaup(4); Goldeneye; Pintail (6); Green Woodpecker; Water rail; Bewick Swan (4); Peregrine; Redshank; Snipe; Dunlin(2); Smew (3); Treecreeper; Goosander; Green Sandpiper; Little Egret.

16th February- Oystercatcher; Black-tailed Godwit; Little Egret; Pintail; Green Sandpipers (2); Water rail; Bewick Swan (4); Long Tailed Duck; Smew (3 male); Treecreeper; Goosander; Red head smew; Ringed Plover.

15th February- Long Tailed Duck; Smew (9 male, 5 female); Buzzard; Dunlin (6); Curlew (2); Redshank; Goosander; Stonechat; Green Woodpecker; Green Sandpiper.

14 th February- Smew (6 male, 11 Female); Curlew; Black Necked Grebe; Water Rail.

13th Frebrary- Goosander (3); Dunlin (15); Black Tailed Godwit; Water Rail; Siskin (3); Bittern; Bullfinch (2); Goldcrest (2); Red Kite.

 12th February- Song Thrush (3); Fieldfare; Redwing; Pied Wagtail; Long Tailed Tit; Meadow Pipit; Kestrel; Golden Plover; Barn Owl; Black Necked Grebe.

11th February- Stonechat; Meadow Pipit; Black Tailed Godwit; Peregrine; Dunlin (7); Tree Sparrow; Lapwing; Redwing; Smew.

10th February- Scaup (4); Tree Sparrow (2); Snipe (17); Black Tailed Godwit (3); Stonechat; Pintail; Teal; Willow Tit; Sparrowhawk; Kestrel; Bullfinch; Short Eared Owl; Dunlin (5); Goosander; Blackcap;Smew (6, 1 male)

9th February- Tree Sparrow (2); Reed Bunting; Siskin (15); Black Tailed Godwit; Nuthatch; Great Spotted Woodpecker; Goosander; Curlew; Short Eared Owl; Snipe.

8th February- Smew (9, 3drakes); Scaup (2); Knot; Long Tailed Duck; Short Eared Owl (2); Red Kite; Black Tailed Godwit.

7th February- Short Eared Owl (2); Red Kite.

6th February- Mandarin.

4th February - Stonechat; Fieldfare; Green Woodpecker; Great Spotted Woodpecker; Mistle Thrush; Nuthatch; Bullfinch; Marsh Tit; Coot (100+); Goosander (6); Willow Tit; Scaup (8); Red head Smew (2); Pochard (100).

3rd February - Iceland Gull; Smew (9);

1st February - Treecreeper: Goosander (2);  Jay; Marsh Tit; Stonechat; Smew (3); Dunlin (12); Red Kite; Bewicks Swan (4); Short-eared owl (2); Little Egret; Peregrine Falcon; Snipe (10); Barn Owl

January 2012

14th January - Red head smew; Black-tailed Godwit; Green Sandpiper; Stonechat; Snow Bunting; Scaup (2); Long tailed Duck; Yellow-legged Gull; Marsh Tit; Tree Creeper; Bullfinch (6); Nuthatch; Buzzard; Kestrel; Pintail; Water Rail; Green Woodpecker (3); Kingfisher

13th January - Goosander (2);  Bewicks Swans (4); Goldeneye; Stonechat; Snow Bunting; Scaup (2); Long tailed Duck; Yellow-legged Gull; Peregrine Falcon

December

30th December – Red Head Smew (4); Goosander (3); Bewick’s Swan (4); Stonechat; Gloden Plover (200+); Dunlin (53); Ruff (10); Smew; Pintail (2); Green Sandpiper (2); Scaup (3); Snow Bunting; Long tailed Duck; Yellow Legged Gull; Kingfisher; Whooper Swan.

29th December – Goldeneye; Goosander (2); Bewick’s Swan (4); Smew; Curlew (3); Peregrine; Sparrowhawk; Gadwall (997).

28th December - Peregrine; Bewick’s Swan (4);  Smew (3);  Chiffchaff; Snow Bunting; Long tailed Duck; Curlew (3).

27th December – Redwing; Smew (3); Pintail; Curlew; Ruff; Dunlin (6); Golden Plover; Long tailed Duck; Red Head Smew (4); Snow Bunting; Scaup (6); Yellow Legged Gull; Kingfisher; Redshank; Goosander; Sparrowhawk; Bewick’s Swan (4); Black tailed Godwit; Long tailed Tit; Pied Wagtail; Goldcrest (2).

24th DecemberRed Head Smew (4); Goosander (4); Bewick’s Swan; Stonechat; Gloden Plover (500+); Dunlin (20+); Ruff (4); Sparrowhawk; Smew; Pintail (2); Green Woodpecker (2); Goosander (8); Little Egret (2).

23rd December – Water Rail.

22nd December – Grey Phalarope; GoldenPlover; Dunlin (94); Goldeneye (7); Crossbill (10); Smew (3);  Bewick’s Swan; Stonechat; Kingfisher; Pintail; Sparrowhawk; Ruff (11); Long tailed Duck; Red Head Smew; Green Woodpecker; Green Sandpiper; Water Rail.

21st December – Goosander (3); Bewick’s Swan (4); Sparrowhawk.

20th December – Goosander; Bewick’s Swan (4); Smew; Curlew; Long-tailed Duck; Dunlin (72); Ruff (7); Black-tailed Godwit; Yellow-legged Gull; Egyptian Goose (58+); Peregrine (2); Snow Bunting; Stonechat; Nuthatch.

19th December – Bittern (Lag 3); Smew; Cetti’s Warbler (2).

18th December – Bewick’s Swan (4); Goosander (6); Smew (2); Snow Bunting; Meadow Pipits (100); Fieldfare.

17th December – Shoveler; Goosander; Bewick’s Swan; Curlew; Stonechat.

16th December - Black-tailed Godwit; Peregrine; Bewick’s Swan (4); Ruff; Redshank; Dunlin (93); Redhead Smew (2); Stonechat; Black-necked Grebe; Scaup; Yellow-legged Gull; Black Swan (2) [SAII); Cormorants (65); Goldeneye (255); Little Egret; Shelduck; Water Rail.

15th December - Black-tailed Godwit; Curlew.

14th December - Goldeneye; Goosander; Peregrine; Buzzard; Green Woodpecker; Kingfisher; Jay; Bewick's Swan (4); Curlew (3); Red-head Smew (2); White-front Goose; Goosander; Shoveler (18).

13th December - Salvonian Grebe (NA); Dunlin  (83); Ruff (7); White-fronted Goose (3); Bewick's Swan (4); Black-tailed Godwit; Shelduck (6); Smew; Kingfisher; Glaucous Gull (ad); Med. Gull (ad); also 9 species of Gull listed by Steve Lister today.

12th December - Bewick's Swan (4); Peregrine; Siskin; Golden Plover; Curlew (5); Dunlin (80); Smew; Ruff; Stonechat.

11th December - Bewick's Swan (4); Golden Plover (1000's).

10th December - White-fronted Goose (3); Snow Bunting; Redhead Smew; Redpoll (12); Red-crested Pochard (3); Bewick's Swan (4); Pygmy Shrew; Kingfisher; Raven (2); Peregrine; Green Woodpecker; Snow Bunting; White-fronted Goose (2); Red-crested Pochard (3); Smew; Stonechat.

9th December - Goosander; Stock Dove; Little Egret; Bewick's Swan (4); Goldfinch; Siskin; Great Spotted Woodpecker; Red-crested Pochard; Smew; Dunlin; Redshank; Snow Bunting; Black-tailed Godwit; Dunlin (78); Ruff;

2nd December - Bewick's Swans, Bittern, Red Crested Pochard, Smew, Black Necked Grebe, Otter, Redwing, Fieldfare, Siskin, Goldeneye, Kingfisher, Stonechat

1st December - Bewicks Swans, Goosander, Peregrine

30th November - Bewicks Swans, Slavonian Grebe, Curlew, Redwing, Jay, Peregrine, White Fronted Geese, Ruff, Goosander

29th November - Bewicks Swans, Common Scoter, Scaup, Black Tailed Godwits, Red Crested Pochard, Dunlin, White Fronted Geese

28th November - Bewicks Swans, Red Crested Pochard, Great Northen Diver, C. Scoter, Scaup, Ruff

27th November - Snipe, Ruff, Curlew, Golden Plover, Pochard, Greensandpipe, Dunlin, Black Necked Grebe, Red Crested Pochard, Tree Creeper, Peregrine, Bittern, Otter

26th November - Great Spotted Woodpecker; Bewicks Swan (4); Peregrine Falcon; Golden Plover (500+); Red Crested Pochard; Green Sandpiper; Ruff; Snipe; Dunlin; Curlew (2); Kestrel; Buzzard; Red Kite; Shelduck; Little Egret

25th November - Green Sandpiper; Bewicks Swan (6); Peregrine Falcon; Red Crested Pochard; Woodcock; Ruff; Snipe; Dunlin; Stonechat;

24th November - Kingfisher; Curlew (4); Ruff (4); Smew (2); Scaup (2); Goosander; Peregine.

23rd November - American Wigeon; Red-crested Pochard (17); Smew (2); Bewick's Swan (6); Common Scoter (2); Goosander; Curlew (5); Kingfisher (2); Ruff; Dunlin (41)

22nd November - Bewick's Swan (6); Red-Crested Pochard (12); Scaup (2); Goosander (9).

20th November - White Fronted Goose (2); Nuthatch (2); Marsh Tit; Curlew; Goosander

19th November - Smew (3); Iceland Gull; Caspian Gull; Yellow-Legged Gull; White Fronted Goose; Great Spotted Woodpecker; Marsh Tit; Pergrine Falcon; Woodcock

18th November - 'Red' Head Smew (3); Common Scoter (3); Bewick's Swan (6); Goldeneye (135); Little Egret (42); Red-crested Pochard (11); Scaup (3); Linnet (120).

17th November - Woodcock; Redwing; Peregrine; Kestral; Kingfisher; Stonechat; Goosander; Snipe; Daubentons Bat; Bewick's Swan (6); Whooper Swan (4)

16th November - Redshank; Goosander; Short-eared Owl; Curlew; Snipe; Red-crested Pochard ; Stonechat; Common Scoter; Knot; Bewick's Swan (6); Snipe; Peregrine; Green Sandpiper.

15th November - Whooper Swan (8); Common Scoter (Dam); Bewick's Swan (6) [NA]; Scaup; Black-tailed Godwit; Peregrine; Red-crested Pochard (14); Rock Pipit [Dam then SA2]; Grey Plover [Dam]; Green Sandpiper; Water Vole [Snipe Hide] Muntjac Deer [Plover Hide]; Barn Owl (2) [Egleton Meadows).

14th November - Stonechat, Goosander, 12 Bewick's Swan flying NW, Redshank, Nuthatch, Dunlin (2), Ruff; Kingfisher; Buzzard; Red-crested Pochard; Nuthatch; Ruff (2)

13th November - Peregrine, Red Crested Pochard, Ruff, Short Eared Owl, 

12th November - Peregrine, Goosander, Kingfisher, Water Rail, Goldeneye, Short Eared Owl, Red Kite, Stone Chat, Ruff

11th November - Scaup, Red Crested Pochard, Ruff, Woodcock

10th November - Peregrine, Goosander, Redwing, Curlew, Dunlin, Little Grebe, Goldeneye, Pintail, Green Sandpiper, Kingfisher

9th November - Curlew, Dunlin (25), Red Crested Pochard, Redwing, Ruff, Great Skua, Scaup

8th November - Curlew Sandpiper; Dunlin (25); Black-tailed Godwit (2); Red-crested Pochard (16); Scaup (2); Marsh Harrier (juv) Lagoon 1.

7th November - Marsh Harrier (jv) Lagoon 1; Ruff (3); Redshank; Snipe; American Wigeon; Black-tailed Godwit; Shelduck.

6th November  - White-rumped Sandpiper; Whooper Swan (6); Red Kite; Red-Crested Pochard; Kingfisher.

5th November - White-rumped Sandpiper; Curlew Sandpiper; Black-tailed Godwit; Whooper Swan (5) - 1st of the winter; Meadow Pipit (12); Peregrine.

4th November - White-rumped Sandpiper; Ruff (13); Green Sandpiper (2); Curlew Sandpiper; Black-tailed Godwit (3); Scaup (2); Red-crested Pochard (23); American Wigeon; Dunlin (35); Golden Plover (3000).

3rd November - White-rumped Sandpiper; Curlew Sandpiper; Dunlin; Ruff; Pintail; Scaup; Golden Plover (1000); Meadow Pipit; Tree Sparrow [3](near Dunlin Hide).

2nd November – Red-Crested Pochard (30); Peregrine; Buzzard; Stonechat; Snipe (2); Green Sandpiper; Curlew; Red Kite; White-rumped Sandpiper; Ruff; Dunlin; Black-tailed Godwit; Green Woodpecker; Blackcap.

1st November – Ad. Little Gull; Curlew Sandpiper; American Wigeon; White -rumped Sandpiper; Spotted Redshank; Ruff (22); Hen Harrier

October

31st October – Red-Crested Pochard (31); White-rumped Sandpiper.

30th October – White-rumped Sandpiper; Short-eared Owl; Curlew Sandpiper; Green Sandpiper; Little Egret (4); Red-crested Pochard (17); Grey Plover.

29th October White-rumped Sandpiper; Golden Plover (c.1600)

28th October -Long-tailed Tit, Golden Plover, Pintail; Snipe (2); Curlew (4); Black-tailed Godwit; Ruff; Dunlin (20+) Buzzard; Spotted Redshank; Kingfisher; GreenSandpiper; Lapwing (1100) Black-necked Grebe.

27th October - American Wigeon; White-rumped Sandpiper; Ruff; Dunlin; Swallow; Snope;  Green Sandpiper; Stonechat; Siskin; Great Spotted Woodpecker; Green Sandpiper; Snipe (20); Swallow.

26th Ocober – Tree Creeper (2; Green Woodpecker; White-rumped Sandpiper

25th October – Kingfisher; Jay; Fieldfare; White-rumped Sandpiper; Ruff (8); Grey Plover; Dunlin (21); Black-necked Grebe; Goldeneye (14); Marsh Tit; Red-crested Pochard (10); Stonechat (3); Wheatear; American Wigeon; Ringed Plover; Garganey; Grey Wagtail at Lagoon 4.

24th October - White-rumped Sandpiper; American Wigeon; Curlew; Red-Crested Pochard; Ruff; Snipe; Pintail; Red Kite; Kingfisher; Swallow.

23rd – Little Egret (4); Otter (from Lapwing Hide); White-rumped Sandpiper; Stonechat; Goosander; American Wigeon;Grey Plover; Peregrine; Curlew; Pintail; Red-crested Pochard; Yellow-legged Gull; Red Kite; Kingfisher.

22nd October - Swallow; Grey Plover; Red-crested Pochard; Curlew; White-rumped Sandpiper; Red Admiral; Ringtail Hen Harrier;Curlew Sandpiper; Stonechat; Wheatear; Godwit; Ruff; American Wigeon Water Pipit; Rock Pipit; Black-tailed Godwit.

21st October – American Wigeon; White-rumped Sandpiper; Knot; Rock Pipit (2); Brambling (4); Fieldfare (660) [Dam and Normanton]; Meadow Pipit (50) [NA]; Kingfsher; Grey Plover; Water Pipit; Black-tailed Godwit; Snipe (6)

20th October – Goosander (6)

19th October – White-rumped Sandpiper; Dunlin (10); Ringed Plover (11); Redshank (4); Ruff (8); Green Sandpiper; Black-tailed Godwit; Swallow; House Martin; Red Kite; Buzzard; Goosander (4); Otter (from Egleton Centre); Spotted Redshank; Redshank, Ruff; Snipe; Buzzard; Goldeneye; Pintail; Red-Crested Pochard; American Wigeon; Curlew, Shelduck; Snipe; Grey Plover.

18th October – White-rumped Sandpiper (from Lapwing Hide) also the American Wigeon; Swallow (2); House Martin; Spotted Redshank (2); Red-crested Pochard (9); Dunlin (16); Curlew.

17th October – White-rumped Sandpiper; Black-tailed Godwit; Curlew, Ruff; American Wigeon; Redshank; Spotted Redshank; Green Sandpiper; American Wigeon.

16th October – Red-Crested Pochard; White-rumped Sandpiper;  Spotted Redshank; Ruff (3); Marsh Tit; American Wigeon; Grey Plover; Curlew (4); Dunlin (12); Rock Pipit; Spotted Redshank; Ruff; Redshank; Short-eared Owl.

15th October - White Rumped Sandpiper seen on Lagoons III & IV. Other sightings include Kingfisher, Little Grebe, Marsh Tit, Redshank & American Wigeon (drake).

11th October – Otter (between Kingfisher and Heron Hide); Merlin; Greenshank; Spotted Redshank; Dunlin; Black-tailed Godwit (2); Snipe (4); Little Grebe (10); Dunlin (26); Curlew; Redshank (3); Grey Plover (2); Ruff; Ringed Plover (2).

10th October – Stonechat; Grey Plover; Marsh Tit; Redwing; Dunlin (7); Ringed Plover (6); LRP (not confirmed).

9th October – Peregrine; Curlew (2); Golden Plover (11); Dunlin (9); Red-crested Pochard (3); Grey Plover (2); Pintail (10).

8th October – Grey Plover (2); Redwing (4); Black-necked Grebe; Curlew; Ruff (9 juv); Ringed Plover (4); Dunlin (6 juv); Egyptian Goose (9); Black-tailed Godwit (2); Green Sandpiper (2); Treecreeper; Red-Crested Pochard; Goldeneye (2 juv); MallardxShoveler; Curlew; Pintail (20); Kingfisher; Golden Plover (73); Yellow-legged Gull (2)

7th October – Goosander; Little Egret; Jay; Green Sandpiper; Otter (Lag 1); Goldeneye (2); Golden Plover (46); Wheatear; Red-crested Pochard; Wigeon; Shoveler; Snipe; Pochard; Gadwall.

6th October – Pintail (1st yr); Black-necked Grebe; Garganey; Green Sandpiper (3).

5th October – Hobby; Sparrowhawk; Buzzard (3); Black-tailed Godwit; Green Sandpiper (2); Red Kite (2); Kestrel; Raven (2); Great-spotted Woodpecker; Marsh Tit (3); Snipe; Greenshank (3); Dunlin(9); Ringed Plover (3); Little Ringed Plover; Ruff (11); Grey Plover; Little Egret (19); Red-crested Pochard.

4th October – Red Kite

3rd October – Nuthatch, Kingfisher, Greenshank

2nd October – Kingfisher, Common Sandpiper, Ruff, Snipe, Knot

1st October – Water Rail, Redshank, Curlew, Ruff, Snipe, Sparrowhawk, Sedge Warbler, Green Sandpiper, Kingfisher, Peregrine

September

30th September – Ruff, Golden Plover, Snipe, Hobby, Greenshank, Pintail

29th September – Black Tern (11); Little Grebe (18); Corn Bunting (6); Marsh Tit; Blackcap; Whitethroat; Chiffchaff; Black-tailed Godwit; Ruff (5); Little Ringe Plover; Green Sandpiper; Common Tern; Greenshank; Curlew Sandpiper; Hobby.

28th September – Green Sandpiper; Curlew; Black Tern (5); Chiffchaff; Buzzard (5); Raven (2); Ruff (5); Black-tailed Godwit; Golden Plover (166); Peregrine; Kingfisher; Marsh Tit; Little Owl (heard); Migrant Hawkers; Common Darter; Spotted Redshank

27th September – Black Tern, Common Tern (4); Spotted Redshank; Greenshank; Little Ringed Plover; Dunlin; Ruff; Redshank; GoldenPlover (55); Peregrine.

26th September – Marsh Tit; Golden Plover; Kingfisher; Tree Creeper; Buzzard (3); Kestrel (2); Red Kite (3).

25th September – Greenshank (2)

24th September – Sparrowhawk; Golden Plover (9); Scaup (4); Yellow-legged Gull; Kingfisher; Green Sandpiper (3); Little Egret (16) Red-crested Pochard (3); Spotted Flycatche, Merlin; Ruff (2); Pintail (7); Spotted Redshank; Greenshank; Snipe (6); Red Kite; Lesser Whitehroat (2) Common Whitethroat (2); Chiffchaff (2); Blackcap; Wren; Dunnock; Curlew; Pintail.

23rd September - Siskin (2); Ruff (3); Reed Warbler (2); Golden Plover (4); Ringed Plover (11); Yellow Wagtail (50); Grey Wagtail (2); Meadow Pipit (40) Skylark (8); Grey Partridge; Raven (2); Little Grebe; Little Egret (3) Peregrine Falcon; Hobby ; Shoveler.

22nd September – Great-spotted Woopecker; Long-tailed Tit; Greenshank; Redshank; Little Egret (20); Buzzard (2); Green Sandpiper; Ruf (5); Common Sandpiper;

21st September – Little Egret(5); Green Sandpiper; Red Kite; Buzzard (2); Mandarin; Meadow Pipits (10); Sparrowhawk; Pintail 3; Barnacle Goose (14); Wheatear (2); Yellow Wagtail (17); adult Mediterranean Gull; Ringed Plover (8); Common Tern (11); Black-tailed Godwit (3); Meadow Pipits (16); Scaup; juv Arctic Tern.

20th September- Snipe (7); Little Egret; Kingfisher; Heron; Little Grebe; Great Crested Grebe; Egyptian Goose; Dunlin; Ruff; Yellow Wagtail (6);

19th September – Curlew(5); Sparrow Hawk; Green Woodpecker; Buzzard (6); Green Sandpiper; Kingfisher

18th September -  Wheatear; Curlew; Ruff [5]; Greenshank; Little-ringed Plover [2]; Common and Arctic Tern; Water Rail; Pied Wagtail; Kingfisher [2]; Greed Sandpiper [2].

17th September-  Ruff(3);  Little Ringed Plover [2]; Peregrine; Hobby; Arctic Tern; Cormorant; Green Sandpiper [4]; Ringed Plover [2]; Snipe {5}; Ruff (2); Buzzards(6); Sparrowhawk; Kingfisher; Kestrel; Red Kite; Dunlin; Wigeon

16th Setpember – Ruff [3]; Green Sandpiper; Little Egret [4]; Kestrel

15th September – Arctic Tern; Lesser Whitethroat; Yellow Wagtail; Great Skua (flew off west 12:20); Kingfisher; Greenshank; Black-tailed Godwit; Green Sandpiper; Hobby;Buzzard;  Black Tern, Common Tern; Yellow-legged Gull; Spotted Flycatcher; Water Rail; Curlew; Snipe [2].

14th September – Buzzard(3); Common Sandpiper; Green Sandpiper; Hobby [2]; Sparrowhawk [2]; Red-Crested Pochard [5]; Wheatear; Garganey; Little Owl; Nuthatch; Greenshank;  Black-tailed Godwit.

13th September – Ruff (5); Green Sandpiper (7); Curlew Sandpiper; n (3); Winchat (2); Black Tern; Arctic Tern; Spotted Flycatcher; Red-crested Pochard (5); Barnacle Goose (13); Pintail (3)

12th September – Ruff; Green Sandpiper

11th September- Peregrine; Green Sandpiper; Hobby; Black-tailed Godwit; Ruff; Greenshank; Osprey; Garganey Spotted Redshank; Snipe; Arctic Tern; CommoTern; Kot; Ruff; Red-crested Pochard.

10th September – Little Gull; Red-crested Pochard; Common Sandpiper; Green Sandpiper (3); Curlew Sandpiper; Little Egret; Hbby (3); Kestral; Black-tailed Godwit; Red-crested Pochard; Little Egret (15); Ruff

9th September – Snipe (2), Black-tailed Godwit, Curlew Sandpiper (3), Ruff (10), Peregrine, Hobby, Water Rail, Green Sandpiper (2), Barnacle Goose (14), Common Sandpiper, Green Sandpiper (4), Spoonbill (Lagoon 1) 1300hrs; Greenshank; Sandwich Tern; Arctic Tern;Pintail; Scaup; Osprey; Yellow-legged Gull; Caspian Gull

8th September – Whinchat, Curlew Sandpiper (2), Ruff,Linnet, Water Rail.

7th September – Mandarin, Nuthatch, Pintail, Green Sandpiper (4), Buzzard (3), Turnstone, Dunlin (8), Black Tern,Whinchat, Black Tern (juv), Common Tern (6), Red-crested Pochard, 2 Curlew Sandpiper (2), Green Sandpiper (4), Black-tailed Godwit, Swift (2)